V dřívějších dobách se od sebe v naukách rozdělovaly tělo – mysl – duše. Později se mysl přikládala k duši. Nyní máme to štěstí, že se vše vnímá jako celek. I proto si můžeme všimnout, kolik vzniká Psychosomatických ordinací. Možná se Vás tam v ordinaci pan doktor nezeptá jen jestli Vás ono koleno, kvůli kterému jste přišli, bolelo i včera, nebo jak dlouho vlastně?? Ale podívá se i na Vaše chodidla, kyčle a páteř a přitom bude chtít vědět, jaké práci se věnujete, jestli sportujete a jak vlastně spíte a cítíte se celkově. Nejen že tak možná s naložením víc vlastního času opravdu odhalíte příčinu bolesti kolene, ale také úspěšně odstraníte.
Tělo – lidské tělo z anatomického hlediska kosti, svaly, orgánové soustavy, kde je vše navzájem úzce spojeno, dotýká se, navazuje, jednotlivé části jsou vzájemně propojenay a všechny se navzájem ovlivňují, podporují a doplňují ve svých funkcích.
Mysl – se často vztahuje pouze k myšlenkovým vjemům, ale neodmyslitelně k ní patří i paměť, představivost, vůle a celkové vnímání.
A to vše tvoří jeden krásný celek – nás 🙂
Troufale bych doplnila ještě DECH. Vnímám ho jako vlnu, která je někde mezi obojím a pohybuje se přes obě části. Zároveň si kousek z každé odnáší pro sebe a kousek z každé nabízí té druhé. Ovlivňuje tělo, ovlivňuje mysl a ovlivňuje nás.
Padmásana – Lotosový sed
Chakrásana (Čakrásana) – Kruh
Pránájáma a ásana jako nejznámější jógová část nám pomohou při praktikování jógy na určitou dobu vědomě se věnovat tělu i mysli a spolu s dýcháním pečovat o obojí.
Jak už jsem dříve psala : tělo a mysl jsou jako jedna nádoba, kde se krásně mísí dvě věci, které spolu navzájem úzce souvisí. Nejde hýbat s jedním aniž by se to nedotklo druhého a naopak.
Někdy stačí jen si to uvědomit a když při náročné psychické situaci nemůžeme ulevit hlavě, stačí zařadit špetku pravidelného pohybu. Naopak někdo má ztuhlé tělo a je to pro něj nepohodlné, ale nic na tom zatím nezměnil, tak možná je ten pravý čas jít na to přes hlavu a udělat malé rozhodnutí a třeba jen velmi malou změnu a pak půjde pohnout i tělem.
Co vy na to, zkusily jste to už někdy ovlivnit z té druhé strany, jít na mysl přes práci s tělem a naopak?
NAMASTE VERONIKA KASÍKOVÁ – JÓGA PRO VÁS