Ahimsa – filozofie jógy

Ráda bych Vás seznámila se špetkou důležité části jógy, která se neodehrává jen na podložce …

Ahimsa neboli nenásilí je součástí základů jógy – tzv. mravních pravidel. Ty představují pravidla a doporučení, jak by se člověk měl chovat, pokud skutečně chce žít jógu. Jóga jak už určitě víte není jen „cvičení“- ásanové praxi, ale je to i životní cesta.  Ahimsa je o nenásilí směrem k druhým, ke svému tělu, ale také o práci s vlastním s egem a to může být někdy náročnější ohýbat, než nohy a záda..

 

 

Ahimsa je hned na startu 8 stupňů Patanjaliho královské stezky jógou které vedou k celkovému sjednocení. Jsou jimi obecně známé: jamy, nijamy, ásany, pránajámy, pratjaháry, dháraná, dhján a samádhi.

V prvních dvou stupních najdete doporučení, morální principy pro ty, kdo chtějí, nebo už praktikují jógu. Když na sebe budeme, jak já ráda říkám laskavě přísní, třeba se dostanete k pravidelné praxi jógy a to úplně bez-násilí.

Laskavá přísnost se dá rozdělit tak, že tu přísnost si necháme jen na to chtít po sobě pravidelné opakování, vytváření návyku a každodenních možná někdy i malých krůčku vpřed. A pak už nás čeká jen laskavost a to je ocenění se za to, že na sobě pracujeme, nehodnocení výsledku jaký by měl, nebo mohl být výsledek, ale ocenění toho, že se vracíme na cestu a pokračujeme s důvěrou v proces. A věřte mi – výsledek se dostaví.

Další v józe často používané výrazy převzaté ze sanskrtu, ve kterých jste možná neměli jasno

pojďte se na ně podívat zde.

„Ráno, až se probudíš, praktikuj jógu, ať jsi ve spěchu, nebo v klidu, hladový, nebo sytý, ať si spal doma, nebo venku. Druhý den ráno, až se probudíš, praktikuj jógu, ať jsi ve spěchu, nebo v klidu, hladový, nebo sytý, dělej jógu   Sri K. Pattabhi Jois

 

Nenásilí v očekávání, nenásilí k sobě. Co zkusit udělat třeba jen 1 jógovou ásanu každý den a k tomu se jen několikrát zhluboka nadechnout a vědomě dlouze vydechnout. Je to pro jógína málo? A možná právě pro Vás je to mnohem více, než včera…

Pohlédněme na sebe s laskavostí a právě teď si můžeme vzpomenout na -ahimsu- nejen při praxi na jógové podložce, kam rozhodně patří, ale i kdekoliv jinde, kde budeme.

Mnoho spokojenosti přeji

 

NAMASTE VERONIKA KASÍKOVÁ – JÓGA PRO VÁS

 

Namaste

Nejčtenější články :

Newsletter

Novinky a tipy

Odebírejte novinky

Přihlaste se k odběru novinek v oblasti jógy a ZÍSKÁTE SLEVU 200 Kč NA VAŠI SOUKROMOU LEKCI.

Děkujeme! Nyní prosím potvrďte odběr kliknutím na odkaz v e-mailu.