Jógový slovníček
Dnes bych Vám ráda představila 5 sanskrtských jógových výrazů používaných na hodinách jógy, které stojí za povšimnutí už od prvního seznámení se s jógou. Věřím, že jste se s nimi už setkali, ale možná některé znáte jen zběžně, nebo si nejste jisti přesným významem. Tak si v tom pojďme udělat jasno 🙂
Ásana
je fyzická pozice těla. Ásany se u nás provádí za účelem zlepšení fyzické kondice (posílení i protažení svalů, prodloužení vazů, zvýšení rozsahu kloubů, a celkové pružnosti těla), lepšímu okysličení krve, větší koncentrace. Praktikují se v různých spojeních a návaznosti vždy záleží na druhu jógy, který si vyberete.
Jóga může být velmi dynamická, kde se opravdu zpotíte a posílíte celé tělo, nebo klidná a rehabilitační se zaměřením na vhodné a správné provedení, nebo plynulá kde celou praxí proplujete na vlně svého dechu. Pohyb v józe je vždy spojen s dýcháním, bez toho by šlo pouze o nějaký cvik, nebo polohu těla.
V Patandzali jógasútře – kniha o prazákladech jógy se definuje ásana jako držení těla, které má být pevné a příjemné. Ásana je třetí z osmi větví systému, který jako celek je jógou a každá jeho část pomáhá dostat se k osvícení – jde o jednotu, dovršení nejvyššího stavu vědomí.
Určitě Vás napadne nějaká ásana a kdyby náhodou ne, zde je malá inspirace
Pránájáma
(Prána=dech, Ájama=kontrola)
je vedení, kontrola dechu a proudění prány-kosmické energie a také jsou to dechová cvičení.
Víte, že dech souvidí s myslí? (Spirit=anglicky duše, Spiritus=latinsky dech) Vědomým dýcháním můžeme ovlivnit emoce, náladu, redukovat stres, ovlivnit postavení těla i soustředěnost.
Drishti
(čteno drišty) směr pohledu, který pomáhá k posílení soustředění při provádění ásany (jógové pozice těla) Nejčastěji : špičky prstů, prostor mezi obočím, pupek,… Často je vidět, že při provádění jógy oči i mysl hledí ven, zkoumají podložku někoho vedle, hlídají hodiny během náročné ásany, nebo se toulají po zdi. Prostřednictvím drishti se lépe soustředíme na své pocity a jsme vědomě tady a teď. V začátcích stojí za to vzpomenout si na drishti alespoň v balančních ásanách, kde ho oceníte.
Mantra
je seskupení slov, které ve své celistvosti tvoří zvuk s pozitivní vibrací. Mantry mohou být mluvené i zpívané, opakované nahlas, nebo jen v hlavě a jejich opakováním se v józe dosahuje soustředění, uklidnění, ztišení, nebo naopak i povzbuzení.
Mantra funguje jako tlačítko, díky kterému je možné získat kontrolu nad naší myslí. Asi nejčastější mantrou se kterou se můžete setkat je – ÓM – který bývá často zpíván na začátku i konce lekce.
Múla Bandha
(múla=kořen bandha=uzávěr)
Oblast pánevního dna, která je zásadní pro správné postavení pánve a celé páteře. Je jedním ze zámků v těle pro cirkulaci energie v těle, kterou pomáhá směřovat podél páteře vzhůru.
Jedná se o jemnou svalovou aktivitu, která nejen ovlivňuje postavení, ale také chrání orgány v dutině břišní a jako neméně důležité vnímám, že spolu se správným zapojením břišních svalů chrání bedra při předklonech.
Zaslechli jste nějaký další, který Vás konkrétně zajímá? Můžete mi to napsat a třeba Vás příště překvapím..
NAMASTE Veronika Kasíková – Jóga pro Vás
Jógu praktikuji od roku 2010, první lekci jsem navštívila pár let předtím jako doprovod kamarádky se záměrem celkově se protáhnout ke sportu, kterému jsem se vždy ráda věnovala ve volném čase.
Mé očekávání bylo … Můj příběh si přečtěte zde >>