Jógový slovníček

Dnes bych Vám ráda představila 6 sanskrtských jógových výrazů používaných na hodinách jógy, které stojí za povšimnutí už od prvního seznámení se s jógou. Věřím, že jste se s nimi už setkali, ale možná některé znáte jen zběžně, nebo si nejste jisti přesným významem. Tak si v tom pojďme udělat jasno 🙂

 

Ásana

je fyzická pozice těla. Ásany se u nás provádí za účelem zlepšení fyzické kondice (posílení i protažení svalů, prodloužení vazů, zvýšení rozsahu kloubů, a celkové pružnosti těla), lepšímu okysličení krve, větší koncentrace. Praktikují se v různých spojeních a návaznosti vždy záleží na druhu jógy, který si vyberete.

Jóga může být velmi dynamická, kde se opravdu zpotíte a posílíte celé tělo, nebo klidná a rehabilitační se zaměřením na vhodné a správné provedení, nebo plynulá kde celou praxí proplujete na vlně svého dechu. Pohyb v józe je vždy spojen s dýcháním, bez toho by šlo pouze o nějaký cvik, nebo polohu těla.

V Patandzali jógasútře – kniha o prazákladech jógy se definuje ásana jako držení těla, které má být pevné a příjemné. Ásana je třetí z osmi větví systému, který jako celek je jógou a každá jeho část pomáhá dostat se k osvícení – jde o jednotu, dovršení nejvyššího stavu vědomí.


Určitě Vás napadne nějaká ásana a kdyby náhodou ne, zde je malá inspirace 

 

Prána

životní energie. V taoistické čínské tradici se používá „Čchi“, v Japonsku „Ki“, v Polynésii „Manas“ – na životní energii odkazuje mnoho směrů, nejen jóga.

Prána energie je všude okolo nás i v nás samých.  U nás nejčastěji energii doplňujeme pouze jídlem, jde se o ni starat i jinak – pohybem, vědomým dýcháním…

 

Pránájáma

(Prána=dech, Ájama=kontrola)

je vedení, kontrola dechu a proudění prány-kosmické energie a také jsou to dechová cvičení.

Víte, že dech souvidí s myslí? (Spirit=anglicky duše, Spiritus=latinsky dech) Vědomým dýcháním můžeme ovlivnit emoce, náladu, redukovat stres, ovlivnit postavení těla i soustředěnost.

 

Drishti 

(čteno drišty) směr pohledu, který pomáhá k posílení soustředění při provádění ásany (jógové pozice těla) Nejčastěji : špičky prstů, prostor mezi obočím, pupek,… Často je vidět, že při provádění jógy oči i mysl hledí ven, zkoumají podložku někoho vedle, hlídají hodiny během náročné ásany, nebo se toulají po zdi. Prostřednictvím drishti se lépe soustředíme na své pocity a jsme vědomě tady a teď. V začátcích stojí za to vzpomenout si na drishti alespoň  v balančních ásanách, kde ho oceníte.

 

Mantra

je seskupení slov, které ve své celistvosti tvoří zvuk s pozitivní vibrací. Mantry mohou být mluvené i zpívané, opakované nahlas, nebo jen v hlavě a jejich opakováním se v józe dosahuje soustředění, uklidnění, ztišení, nebo naopak i povzbuzení.

Mantra funguje jako tlačítko, díky kterému je možné získat kontrolu nad naší myslí. Asi nejčastější mantrou se kterou se můžete setkat je – ÓM – který bývá často zpíván na začátku i konce lekce.

 

Múla Bandha

(múla=kořen bandha=uzávěr)

Oblast pánevního dna, která je zásadní pro správné postavení pánve a celé páteře. Je jedním ze zámků v těle pro cirkulaci energie v těle, kterou pomáhá směřovat podél páteře vzhůru.

Jedná se o jemnou svalovou aktivitu, která nejen ovlivňuje postavení, ale také chrání orgány v dutině břišní a jako neméně důležité vnímám, že spolu se správným zapojením břišních svalů chrání bedra při předklonech.

Zaslechli jste nějaký další, který Vás konkrétně zajímá? Můžete mi to napsat a třeba Vás příště překvapím..

NAMASTE VERONIKA KASÍKOVÁ – JÓGA PRO VÁS

 

Namaste

Nejčtenější články :

Newsletter

Novinky a tipy

Odebírejte novinky

Přihlaste se k odběru novinek v oblasti jógy a ZÍSKÁTE SLEVU 200 Kč NA VAŠI SOUKROMOU LEKCI.

Děkujeme! Nyní prosím potvrďte odběr kliknutím na odkaz v e-mailu.