Pánevní dno

Proč se o něj zajímat?

Pánevní dno je součástí hlubokých stabilizačních svalů, tvoří ho několik vrstev a podpírá orgány dutiny břišní. Souvisí se správným stojem s nastavením pánve i celé páteře. Dále také například s bezbolestnými bedry, ženskostí a sexualitou. Ano, je to přesně tak a to je jen lehké seznámení s pánevním dnem.

Mnoho žen se o něj začne zajímat až v období těhotenství, po porodu, a nebo později při menopauze.

Většinou když zjistí, že něco není úplně v pořádku ať už se jedná o povolené pánevní dno po porodu a bolesti beder, nebo dokonce inkontinenci aj. Bohužel není velká osvěta prevenci a tak se často ani v ordinaci gynekologů, nebo při přípravných kurzech na porod o pánevním dnu nikdo nezmíní. A to je podle mě velká škoda…

Jiným než čistě pohledem fyziologie a anatomie, jde totiž o místo které je stejně jako oblast hrudníku spojeno s našimi emocemi. A tak při práci s pánevním dnem se může stát, že se nebude řešit jen potřebná svalová aktivita, nebo naopak uvolnění, ale začnete zpracovávat i jiné uložené věci sami v sobě. Pro někoho to může být dokonce i ta důležitější část. Jen je dobré o tom vědět předem.

Objevte ho

Naučit se naslouchat svému tělu, být vnímavý a poznat jemnější vjemy než je jen zapojení bicepsu na ruce je základní předpoklad pro úspěšnou práci s pánevním dnem.

Na objevení pánevního dna jsou vhodné velmi jemné cviky, které se dobře provádějí a efektivně doplňují s vědomým dýcháním. A tak jsme zpět u jógy, protože bez dechu není dobře provedená pozice – ásana. Jakmile máte pánevní dno aktivní a navíc ho umíte vědomě používat ovlivní to kladně i Vaši další praxi jógy. Pánevní dno se rozhodně aktivuje a uvolňuje při jógové praxi ásan, ale ne každý ho umí používat vědomě a při výše zmíněných obtížích, už nestačí věnovat se mu náhodou / okrajově v konktétní ásaně, ale je dobré mu věnovat víc pozornosti. 

 

 

Nebojte, není čeho se bát. Čemu se věnujeme to sílí ať už je to myšlenka, nebo sval a s pánevním dnem je tomu stejně. Jen vědět jak a najít tu nejvhodnější metodu, která bude účinně fungovat a sedne právě Vám. Ráda Vám s tím pomohu, když budete chtít – více informací najdete zde 

Na závěr bych ráda napsala, že tělo a mysl jsou jedna nádoba, kde se krásně mísí dvě různé věci, které spolu navzájem úzce souvisí. Nejde hýbat s jedním aniž by se to nedotklo druhého a naopak.

 

NAMASTE VERONIKA KASÍKOVÁ – JÓGA PRO VÁS

 

Namaste

Nejčtenější články :

Newsletter

Novinky a tipy

Odebírejte novinky

Přihlaste se k odběru novinek v oblasti jógy a ZÍSKÁTE SLEVU 200 Kč NA VAŠI SOUKROMOU LEKCI.

Děkujeme! Nyní prosím potvrďte odběr kliknutím na odkaz v e-mailu.