Předklony v józe jsou jedním z pohybů, se kterým se potkáte na každé jógové lekci.
Předklony protahují záda, prokrvují hlavu, obličej a tak napomáhají i lepšímu soustředění a přemýšlení. Také stlačují břicho, čímž podporují trávení a aktivují orgány uložené v břiše. Často zmírňují bolesti hlavy a pomáhají při stresu a únavě. To je podle mě hodně věcí, které předklony přinášejí.
2 typy předklonů :
– rovný
– hluboký
U rovného předklonu nedochází ke změně tvaru páteře, pouze k ohybu v kyčlích. Jde tedy o rovná záda, dlouhou páteř, široká ramena a lopatky stažené dolů. Protahuje i hamstringy (zadní stranu stehen) a působí stabilizačně na svaly trupu.
Př. Ardha uttanásana
U hlubokého předklonu se po ohybu v kyčlích přidává i ohyb páteře samotné a záda mají kulatý tvar. Při správném provedení uvolňují napětí zad, protahuje celá záda, vzpřimovače páteře a páteř samotnou, zadní stranu stehen i podkolenní vazy.
Často vyvracím mylnou představu, že v tomto předklonu je potřeba mít natažené nohy, není tomu tak!
Př. Uttanásana
Naše tělo obsahuje „ pohybový aparát“ a tak ke svému dobrému fungování nutně potřebuje pravidelný pohyb. Nemusíte být ovšem odkázáni na studio, učitele, časový rozvrh, rezervaci lekce… Postarat se o sebe můžete i sami. Jóga po ránu je ideální na ranní protažení vaší páteře. Pravidelná praxe však nabízí mnohem víc výhod, od posílení vůle a disciplíny až po perfektní rozproudění krve, které vám pomůže lépe začít den.
Vybavíte si některé další předklonové ásany?
Prasarita padottanásana – hluboký předklon s rozkročením, Paschimottanasana – kleště, Janu sirsasana – překážkový sed.
Jestli se v názvech ásan ztrácíte, pomůže Vám v tom malá nápověda
Abych uvedla nejen samá pozitiva, předklony a jejich provádění má i své nevýhody a to když se provádí špatně. Proto doporučuji poradit se, nebo je zkusit několikrát pod dohledem někoho zkušeného v této oblasti ať už fyzioterapeuta, zkušeného učitele jógy či osobního trenéra.
Je dobré znát své dysbalance a pohybové stereotypy, jako může být pravidelně mnoho času stráveného v sedě.
Ne pro každého jsou vhodné všechny typy předklonů a také čas, jak dlouho v nich zůstat se liší. Při vysokém tlaku například není vhodné zůstávat v předklonu více dechů. Je důležité vnímat své tělo a věnovat pozornost tomu, jaký rozsah předklonu je pro nás přínosem. Při správném provedení si můžete užívat mnoho benefitů i dobrý pocit, že se o sebe staráte.
Předklony obecně mají zklidňující účinek. Působí i na celkové rozpoložení a pocity, což může být někdy překvapivý fakt. Vyvolávají v nás pokoru, přijímání i vděčnost.
Když budete přistupovat k jógové praxi s pokorou, můžete se zaměřit na vnímání sebe a svého těla každý den a dopřát si přesně tolik, kolik zrovna potřebujete. Někdy si přidat výdrž v silovějších ásanách, jindy si dovolit zjemnit a třeba místo další ásany být pár minut v sedě v meditaci.
Příjemný a přínosný čas na vaší jógové podložce!
NAMASTE VERONIKA KASÍKOVÁ – JÓGA PRO VÁS