Pozdrav slunci – Surya namaskar

Pozdrav slunci – Surya namaskar (čteno : súrja namaskár)

V sanskrtu súrja znamená slunce a namaskar pozdrav. Jde o „nejstarší rozcvičku“, která rozhýbe a zahřeje celé tělo. Může se provádět samostatně, nebo jako příprava před dalším praktikováním ásan. Pozdravů slunci je víc druhů a tak nebuďte překvapeni až se setkáte s rozdíly v tom, jak je kdo nabízí.

Ten který vidíte na obrázku praktikujeme na mých hodinách. Někdy plyneme od ásany k ásaně na vlně dechu, jindy se zaměřujeme na některou z pozic a stavíme ji postupně od jednoduché k náročnější variantě s každým dalším Pozdravem slunci a jiné dny si naopak dopřejeme delší zastavení v pozici a hluboké prodýchání bez pohybu. Každému vyhovuje něco jiného a to se může měnit i v různých částech dne, proto bych rozhodně vnímala své tělo, pocity a to jestli můžu plynule dýchat. Jóga je cesta dovnitř, proto se nebojte vnímat, zkoumat, poslouchat svůj dech a být plně přítomní, jak jen to jde.

Je vhodné provést několik opakování Pozdravů slunci, počet záleží na Vaší zdatnosti.  Začala bych postupně, klidně na 2 kolech opakovala je pravidelně a během nějaké doby se dostala na 6 až 8 kol samostatně, nebo 4-6 jako začátek před dalším pohybem, přidáním dalších ásan. Obecně platí, že s nádechem rosteme a s výdechem se zavíráme (klesáme, předkláníme).

 

Pozdrav slunci působí na celé tělo :

  • vytváří energii
  • páteř dělá ohebnou a pružnou
  • okysličuje krev, čistí plíce
  • zvyšuje srdeční činnost
  • zvyšuje prokrvení organismu, zahřívá končetiny
  • posiluje srdce, plíce, játra, žaludek, ledviny a střeva
  • podporuje trávící ústrojí, masíruje orgány v oblasti břicha
  • podporuje kvalitní spánek
  • a další.

Jak jdou jednotlivé ásany po sobě?

Hora – Tadásana

S pažemi zvednutými Hora  -Urdhva Hastásana

Hluboký předklon – Uttanásana

Rovný předklon – Ardha uttanásana

Odkročení a Čaturanga – Chaturanga dandásana

Pes hlavou vzhůru – Urdhva mukha svanásana

Pes hlavou dolů – Střecha – Adho mukha svanásana

Rovný předklon – Ardha uttanásana

Hluboký předklon – Uttanásana

S pažemi zvednutými -Urdhva Hastásana

Hora – Tadásana

 

Dál je možné přidat Surya namaskar B, který je obohacený o další 2 ásany a rozvíjí také energii i teplo, jde o dynamickou formu.

Další možná trochu méně známou sestavou je Pozdrav měsíci – Chandra namaskar (čteno : čandra namaskár) ten se skládá se z odlišných ásan a je vhodný na podvečer a večer. Je klidnější a má obecně harmonizační účinky.

Každá ásana – jógová pozice má mnoho variant : pro úplné začátečníky, pro pokročilé, hravé pro děti, minimalistické pro líný den nebo po nemoci a dále individuální při fyzickém omezení (po úrazech, zraněních, extrémním zkrácení konkrétních části,…) Jaká je ta ideální varianta přímo pro Vás zrovna dnes? Ráda Vám ji pomůžu vybrat.

Začít s pozdravem slunci můžete kdykoliv, není nutné být ranní ptáče před východem slunce. Přesto je to skvělá sestava na ráno a dopoledne. Jak často ho ideálně provádět? Kdykoliv je to možné 🙂

NAMASTE VERONIKA KASÍKOVÁ – JÓGA PRO VÁS

 

(Úvodní foto : pořízeno společností ART D.zakládající kostru webu)

Namaste

Nejčtenější články :

Newsletter

Novinky a tipy

Odebírejte novinky

Přihlaste se k odběru novinek v oblasti jógy a ZÍSKÁTE SLEVU 200 Kč NA VAŠI SOUKROMOU LEKCI.

Děkujeme! Nyní prosím potvrďte odběr kliknutím na odkaz v e-mailu.