Mateřství a jóga – jde to dohromady?

Mateřství – nazvali byste toto jedinečné životní období mateřskou dovolenou, nebo spíše těžkým pracovním procesem 24/7?

Názory se dost různí podle našich možností rodinných, zdravotních, finančních, míry zaměstnání, počtu dětí i jejich temperamentu a nakonec i podle našeho nastavení.

Věřím že pro všechny maminky je to období které spojuje radost, zábavu, vnímavost, únavu, umět se upozadit, rychle se rozhodovat v krizových situacích pod tlakem, brát věci s nadhledem, spánkový deficit, naučit se zasmát v těžkých chvilkách a zvládat čtyřicet pět až dvě stě věcí najednou. Souhlasíte?

Rozhodně je to období, které změní mnoho, nebo naprosto vše v našich životech.

Ne vždy máme tolik času pro sebe, kolik si přejeme a někdy nemáme ani minutu navíc. A jediné co s tím můžeme udělat je vytvořit si čas. Možná velmi málo, ale určitě pravidelně, protože každého den má stejných 24 hodin. Někdy není prostor přes únavu vynakládat energii jiným směrem, jenže právě ta vytvořená chvíle, kdy se posadíme a zamyslíme co můžeme udělat jinak abychom si našly chvílku, která může rozhodnout o tom jak se budeme cítit v následujících dnech.

Někdo potřebuje zastavení s šálkem kávy, někdo potřebuje spát, někdo zas čas s knihou, nebo bezcílné brouzdání na internetu, někdo zas pár minut ticha. No a teď do reality života : čaj a káva se s dětmi pijí nejčastěji studené po několika hodinách od uvaření, na spaní v kuse není nárok na několik let dopředu, nad otevřenou knihou se usíná, bezcílné brouzdání na internetu jedině v minutách nemožnosti spát z přetažení, pár minut ticha – s jedním děťátkem možná ano, ale rozhodně ne v čase, který si mi sami naplánujeme 🙂

Takže jak to jenom udělat? 1 minutu si můžeme najít několikrát za den. Ano opravdu :

1 minutu, pro mnoho lidí tak zanedbatelnou, pro maminky někdy tak moc potřebnou. Tak málo stačí pro několik hlubokých nádechů a výdechů, kdy každý další může být o něco delší a tak málo stačí na zahýbání si krkem, rameny, rozhýbání se v bocích a pro pohyb pánví. A často právě tak málo stačí pro to aby se nám dalších několik minut volněji dýchalo a bylo nám pohodlněji ve svém tělo.

Možná to nebude ani celá minuta, protože nečekaně začneme řešit něco urgentního už po 15 sekundách, to nevadí, protože na to vytvořit si 1 minutu máme mnoho pokusů za den. Změnou myšlení změníme svůj svět a tak vás zvu : pojďte se několikrát zhluboka nadechnout a vydechnout a zamyslet se co pro sebe můžete udělat?

Jóga nás učí mimo jiné i sebepoznání. Kdy jindy se můžeme lépe poznávat než v každodenním životě uvědoměním, v situacích pod tlakem, v čase únavy, ve dne i v noci během únavy, v mateřství, které to vše splňuje.

Pojďte vystoupit ze zajetých kolejí a pro dnešek si vytvořit minutu na zamyšlení se čím si můžete zpříjemnit den. A ještě navíc minutu pro vědomé nedechnutí se a dlouhé, opravdu dlouhé vydechnutí. Pár pohybů pro uvolnění jakékoliv části těla, kde cítíte napětí, nebo jen rozhýbání páteře jakýmkoliv pohybem, který Vám je příjemný. Tak co, šlo to? 🙂 A co si pro úspěch vytvořit takovou minutu ještě 2x? Jen vědomý dech a pohyb.

Pranayama (pránájáma) – kontrola dechu. Ne učitel jógy, ale dech je tím nejdůležitějším průvodcem každé Vaší jógové praxe. Soustředěním na dech zůstáváte plně v přítomném okamžiku a čistíte mysl od rozptylujících myšlenek.

Jestli chcete pomoct abyste se během mateřství cítili dobře ve svém těle, bez bolestí z jednostranné zátěže a i při zvýšené námaze konkrétních částí těla, ráda Vám pomohu – více informací

 

Možná právě společná hodina, kdy se spolu zaměříme na dýchací techniky Vám pomůže k pravidelným krátkým zastavením každý den.  Třeba právě to bude Váš krok k pravidelné praxi jógy, která Vám pomůže k úsměvu i ve chvílích kdy to není lehké a nejvíc potřebujete podporu, pochopení, péči a chvíli pro sebe.  Věnujte si ji  🙂

 

NAMASTE VERONIKA KASÍKOVÁ – JÓGA PRO VÁS

 

Namaste

Nejčtenější články :

Newsletter

Novinky a tipy

Odebírejte novinky

Přihlaste se k odběru novinek v oblasti jógy a ZÍSKÁTE SLEVU 200 Kč NA VAŠI SOUKROMOU LEKCI.

Děkujeme! Nyní prosím potvrďte odběr kliknutím na odkaz v e-mailu.