Balanční ásany – pozice

Rovnováha

…  jen / nejen na jógové podložce?

Balanční pozice jsou sami o sobě zajímavá část ásanové praxe.

Jsou dny, kdy jich můžete udělat tolik, kolik chcete, zhluboka dýchat a užívat si každý okamžik a třeba pár dní na to nejde ustát tu nejzákladnější ásanu ani na 2 dlouhé nádechy a výdechy. Mohou být výzvou, zábavou, zklidněním, ale i frustrací a zpětnou vazbou.

V rovnovážných pozicích můžete nejvíc vnímat realitu života, kdy to, co se děje uvnitř je viditelné i na povrchu.

Stačí být ve pod tlakem, ve stresu, nebo třeba řešit složité životní období a můžete se divit, co to dokáže udělat s tělem na jógové podložce

 

Garudádana (pozice Orla) která je ladně zamotaná v rukou i nohou najednou může připomínat zvláštní nepovedený podřep, jenž bouří uvnitř nás samých.

 

 

      Vrkšásana (pozice Stromu), která mohla být pevná jako dub se najednou stává osikou.

 

 

Každý jsme jiný a každé tělo reaguje na jiné podněty a s jinak dlouhou odezvou, obecně mám zkušenost, že v balančních pozicích mnoho lidí vnímá odraz svého emocionálního stavu.

Je to skvělý ukazatel našeho vnitřního světa, protože tak můžeme dostat zpětnou vazbu, že se něco uvnitř nás odehrává dřív, než si toho vůbec sami všimneme.

Co s tím? Co když se snažíte o pravidelnost a balanční ásany nejsou dlouhodobě Vaše oblíbená část?

Možná jen nahradit ásanu jinou, dopřát si kratší dobu v ásanách a delší dobu v relaxaci, nebo meditaci. Dovolit si nechtít být v každé pozici každou praxi na 100%. A hlavně opravdu si užít tu část, která je zrovna příjemná. Hledat uvolnění skrze dech. V nekomfortu se naše tělo v určitých částech stahuje a vy se můžete vydat na průzkumnou cestu dechem svým tělem kdy chcete uvolnit vznikající napětí.

Jóga není o dokonalosti. Jestli Vám má obohatit život, tak se pomalu a jistě stává součástí vašeho života a je z mé zkušenosti skvělé přistupovat k józe jako cestě zkoumání, poznávání, zvědavosti a hravosti. A hlavně užít si to 🙏

 

Ásana v Patandžaliho jógasutře se popisuje jako setrvání v tělesné pozici, která je pevná, ale uvolněná zároveň.

Můj volný překlad založený jen na mých zkušenostech je :

– být v ásaně pevně natolik aby mé tělo bylo silné a stabilní

– ideálně při praxi jógy použít  bandhy 

– zároveň být dostatečně uvolněná abych nedržela zbytečné napětí tam kde mému tělu nepřináší užitek (často oblast šíje)

– a uvolněná natolik abych mohla  prodýchat tělo  všude tam, kde to jen jde

– pohodlnost ásany pro mě odráží to, jak v ní můžu  dýchat 

 

Poznáte jaká ásana je na fotce?

Každá balanční ásana potřebuje mít kvalitní základ a když nám na zemi zbývá jen malá část těla – použijme ji a je jedno jestli jsou to nohy ve Vrkšásaně (Strom) nebo ruce v Adho Mukha Vrkšásaně (stojka na rukou). Speciálně dlaně a chodidla, na které není vždy tolik pozornosti. To jak pracuje chodidlo se odráží dál do kolene, kyčle a celého postavení páteře. Stejně jako to jak máme nastavené dlaně-ruce v Adho mukha švanásaně (Psovi hlavou dolů) ovlivňuje celou pozici.

Je sice pravda, že záleží na každém detailu, ale … Za mě není vždy tolik důležité to „jak má pozice vypadat“ což Vám asi každý učitel popíše na hodině jógy, ale na tom kdo ásanu dělá, jaké má tělo, jestli má nějaké zdravotní omezení, jaký má den –  když jste se dobře vyspali a máte hodně energie, nebo jste ráno jeli do práce na kole a večer na józe už máte unavené nohy.

 

Základ je to jestli vůbec v ásaně dýcháte, jak a kam a jestli jste pozorní ke svému tělu, pocitům a potřebám.

Nebojte se zkoušet vnímat a respektovat to, že každý den to může být a bude jiné. Někdy vůbec ne podle Vašich představ a plánů. Je to zcela přirozené. Je to život.

Při předávání jógy mnoho z Vás ráda motivuji, navádím do pozic bezpečně a připomínám jak asi by to mohlo být vhodné, nebo posouvám, když máte ještě z mého pohledu rezervu kam jít dál. Ale taky ráda připomínám, že Vaše tělo je ten nejlepší rádce na Vaší jógové cestě.

 

NAMASTE VERONIKA KASÍKOVÁ – JÓGA PRO VÁS

 

Namaste

Nejčtenější články :

Newsletter

Novinky a tipy

Odebírejte novinky

Přihlaste se k odběru novinek v oblasti jógy a ZÍSKÁTE SLEVU 200 Kč NA VAŠI SOUKROMOU LEKCI.

Děkujeme! Nyní prosím potvrďte odběr kliknutím na odkaz v e-mailu.