Vnitřní klid

Každý z nás zažívá trochu jinak hluboký pocit vnitřního klidu – spokojenost, mír, ticho v nás, radost, štěstí, blaženost, vědomí, vyrovnanost,…

Mnoho z vás si možná chce tyto pocity udržet a mít stále. Myšlenka je jednoduchá, ale jak toho docílit? Proč vstoupit na cestu vnitřního klidu, radosti, spokojenosti?

Jak udržet ticho ve štěbetající neposedné mysli, která neustále posílá různé myšlenky? Myšlenky odchází a přichází. Důležité je vědět, že my nejsme našimi myšlenkami. Jsme to my kdo ovládá svou mysl, nebo se jí ovládat nechává.

 

Šavásana – pozice mrtvoly (angl.Corpse pose)

 

 

 

Uvědomění si toho jaké to je zažít vnitřní spokojenost je PRVNÍM a příjemným krokem. Někdo ho zažívá pouze o dovolené, jiný po lekci jógy a někdo každý den při ranním šálku čaje.

Je to něco jako návrat domů bezpodmínečně a bez ohledu na vnější situace v našich životech. Stav kdy k nám tolik nepromlouvá naše „hodnotící mysl“, jsme si plně vědomi této chvíle a je nám velmi dobře na tomto místě a sami se sebou. Jsou lidé, kteří tento pocit zažívají pravidelně, velmi často při stereotypní činnosti, kdy se plně soustředí na danou věc – flow . Jiní tento stav zažívají náhodou a neví kdy přijde a kdy odejde. Můžeme udělat něco pro to abychom si tento pocit kdykoliv „přivolali“? Ano, můžeme.

DRUHÝM krokem po uvědomění si je chtít tyto chvíle zažívat častěji až neustále – rozhodnutí. V tu chvíli si většinou začneme v běžném životě častěji vzpomínat na chvíle našeho vnitřního ticha.

Jako poslední je čin – TŘETÍ krok. Vyzkoušejte, praktikujte, je to stejné jako s ásanovou praxí jógy : 1% teorie, ale 99% praxe. Jakmile si jsme schopni uvědomit situace kdy jsme s vnitřním tichem a naopak kdy jsme zahlceni myšlenkami, emocemi a tím co se děje mimo nás, můžeme se víc soustředit na chvíle ticha a plně je vnímat.

 

Balásana – pozice dítěte (angl. Child´s pose)

 

Zkuste POZORNOST K DECHU najít si 3x denně 2 minuty času, při běžné činnosti. Může to být chůze na zastávku autobusu, čištění zubů, čekání ve frontě,… Není potřeba být sami vzdáleni od lidí a v tiché meditaci. Budeme zkoušet soustředit se pouze na sebe a vnitřní ticho tak, že si uvědomíme svůj dech, vědomě ho zklidníme a prohloubíme. Žádná urputná snaha, ale jemná pozornost k dýchání. Pozornost, jak a kde se Vaše tělo hýbe při dýchání. Pozorování v jakých místech je vám příjemné dech prohloubit.

Po týdnu můžeme zkusit během těchto minut být na jednom místě a PLNĚ VNÍMAT konkrétní věc. Může to být cokoliv neutrálního jako tužka, květina, klíče,nebo něco čeho se rádi dotákýte… V těchto chvílích chceme předmět našeho zájmu prozkoumat co nejvíc.

Vnímat detaily, jak jen je to možné, bez myšlenek, hodnocení věci – vše může na  2 minuty počkat. Vnímejte všemi smysly, kterými to jde : vůně, dotyk, zrak, sluch,… Tento předmět si zkuste následně vybavit v jiné chvíli na jiném místě úplně stejně se všemy smysly, které jste prvně zapojily. A vybavit si i pocit, jak jste se cítili při pozorování ve svém těle, jak jste v tu chvíli dýchali?

Jde o mini meditaci všímavosti kterou někteří lidé milují pro její rychlé použití.

Stačí krátká chvíle a pravidelnost. Zkuste nehodnotit proces, jen se snažit pokračovat, to přináší úspěch.

 

Další možnosti, jak si hrát s dechem najdete v článku Tadásana – Hora

nebo Vás možná zajímá  Plný jógový dech

 

Věřím , že jste na dobré cestě být sami se sebou v klidu s pocitem vnitřního klidu a štěstí.

Někdy je zpomalení tím nejproduktivnějším, co můžete udělat.

 

NAMASTE VERONIKA KASÍKOVÁ – JÓGA PRO VÁS

 

Namaste

Nejčtenější články :

Newsletter

Novinky a tipy

Odebírejte novinky

Přihlaste se k odběru novinek v oblasti jógy a ZÍSKÁTE SLEVU 200 Kč NA VAŠI SOUKROMOU LEKCI.

Děkujeme! Nyní prosím potvrďte odběr kliknutím na odkaz v e-mailu.