Plný jógový dech

Dech je život.  Náš život dechem začíná i končí. Dýcháme automaticky a často i povrchně. Ovládáním svého dechu lze přímo ovlivnit správné držení těla, emoce, imunitní systém, rychlost tepu, krevní tlak, trávení , stimuluje mozkovou aktivitu. Muži mají větší sklon dýchat břišním dechem a ženy zas častěji dýchají hrudním dechem. Když jsme ve stresu, podvědomě stáhneme ramena, zrychlí se nám tep, vyplaví se adrenalin. Dech se stává rychlým a povrchním. Klidným plným  a hlubokým vědomým dechem se můžeme opět vrátit do klidu. Pozornost a hluboké dýchání dopřává uvolnění mysli i tělu přesně v těch částech, kde ho nejvíc potřebují.

O souvislostech mezi emocemi a dýcháním se ví dlouho,je však dobré vědět, že to platí i obráceně tzn. dýchání může ovlivňovat emoce.

Sanskrtské rčení :   Dech je život, jestliže správně dýcháte, strávíte na zemi dlouhá léta.

Plný jógový dech

Je základní dech, který využívá plně kapacitu plic. Je to souhrn břišního,hrudního a podklíčkového dechu. Nejvíce vzduchu pojme břišní oblast (asi 60%), o něco méně hrudní (30%) a nejméně podklíčková oblast (10%). Působení plného jógového dechu je založeno na zásadě, že člověk by měl při zpomaleném a nenásilném dýchání spotřebovat mnohem větší část vdechovaného kyslíku.

Setkáte se s ním určitě na mých lekcích jógy. Je vhodný i pro začátečníky a používáme ho také při klidnějších hodinách př. Jóga – zdravá záda. A při všech mých ostatních se častěji setkáte s dechem udždžájí.

Břišní dýchání (brániční)

Je uklidňující dech. Pomáhá masáží vnitřních orgánů těla pro jejich lepší činnost. Zlepšuje krevní oběh a proto často dělá dobře lidem s nízkým krevním tlakem. Při rozčílení neumíme dýchat do břicha a právě při stresu je tento dech prospěšný na uklidnění.  Je to dech veden do bránice, která s nádechem klesá a tlačí na břišní orgány a svaly středu těla.
Položte si pravou ruku na břicho a levou ruku na hrudník. Zkuste vědomě dýchat  přímo do břicha a u každého nádechu kontrolujte, že jde lehce nahoru pravá ruka na břiše a levá se nehýbe. Chceme se pomyslně nadechovat i do stran trupu a do beder. Vraťte se k běžnému způsobu dechu.

Hrudní dýchání (dolní-žeberní)

Je aktivující dech. Dochází k němu stahy zevních žeberních svalů.Do plic jím jím přichází méně vzduchu,než dýcháním bráničním. Naplňuje se jím střední část plic, tím se zvětšuje hrudní koš rozevíráním (zvedáním a poklesem) spodních žeber.

Znova si položte pravou ruku na břicho a levou na hrudník. Zkuste vědomě dýchat jenom do plic a u každého nádechu kontrolujte, že jde nahoru levá ruka na hrudníku a pravá se na břiše nehýbe. Při hrudním dýchání rozšiřujeme hrudní do stran, dýcháme pod žebra. Vraťte se k běžnému způsobu dechu.

Podklíčkové dýchání (horní-žeberní)

Je velmi povrchní dech. Tímto zrychleným dechem dýcháme  ve stresu a rozčílení, nebo jsme-li smutni pak dýcháme do horních hrotů plic. Dýchají jim i ženy při porodu.

 

Jestli Vás někdy napadlo odnést si s hodiny jógy jedinou věc, kterou byste mohli využít doma – zkuste se každý den na malou chvilku zastavit a vědomě dýchat. Nadechnout tak moc, aby vám to bylo stále příjemné a vydechnout všechen vzduch tak, jak to jen jde a možná ještě o trochu víc  🙂 Hluboký nádech střídá hluboký výdech a možná některý z dalších bude delší a nám začne být velmi příjemně.

Dejte tomu šanci a několik dnů na opakování, stačí velmi malá chvíle, pozornost, minimum času a ani korunu vydanou z peněženky – tak jednoduché to je – nestojí to vůbec nic a mohou se dít zázraky právě u Vás.

Víc o dechu v rámci praxe jógy? Můžete číst dál

NAMASTE VERONIKA KASÍKOVÁ – JÓGA PRO VÁS

 

 

Namaste

Nejčtenější články :

Newsletter

Novinky a tipy

Odebírejte novinky

Přihlaste se k odběru novinek v oblasti jógy a ZÍSKÁTE SLEVU 200 Kč NA VAŠI SOUKROMOU LEKCI.

Děkujeme! Nyní prosím potvrďte odběr kliknutím na odkaz v e-mailu.